zapuszczanie-brody-rok

Zapuszczenie pierwszej w życiu brody to poważna decyzja. I nie chodzi mi tutaj o nie golenie się przez tydzień, czy dwa, bo tego każdy z nas próbował, kiedy był jeszcze nastolatkiem.

Mam na myśli podjęcie świadomej decyzji o zapuszczeniu pełnej, konkretnej brody i poddanie się w 100% procesowi jej zapuszczania. Ze wszystkimi plusami i minusami tego postanowienia.

Bo zapuszczanie brody nie tylko sprawia, że w pewnym momencie zupełnie obcy  ludzie zaczynają oglądać się za nami na ulicy, ale przede wszystkim pozwala dowiedzieć się bardzo wiele o sobie i swoich najbliższych.

1. Zapuszczanie brody jest lekcją cierpliwości

broda-cierpliwosc

notey.com

Kiedy decydujesz się na zapuszczenie pierwszej w swoim życiu brody, musisz pamiętać o tym, że w tym konkretnym momencie sam jesteś swoim największym wrogiem. Tak, właśnie Ty. Nie Twoja genetyka. Nie ubytki, czy blizny po młodzieńczym trądziku. Nie kręcone, grube, czy zbyt cienkie włosy, ale Ty sam. A dokładniej – Twoja niecierpliwość.

W tym samym momencie, kiedy podejmiesz świadomą decyzję o tym, że będziesz zapuszczał brodę – Twój mózg błyskawicznie wyłuska z Twojej pamięci wszystkie zdjęcia najbardziej imponujących bród, jakie kiedykolwiek widziałeś. Zrobi to błyskawicznie i zupełnie podświadomie. A następnie zacznie porównywać to, co obecnie widzi w lustrze, z tym, co wcześniej widział w wujku Google. Nie muszę chyba dodawać, że znalezienie 10 rzeczy różniących oba obrazki nie sprawi mu najmniejszej trudności, prawda?

I właśnie dlatego, niczym Butch Coolidge w Pulp Fiction, poczujesz w tym momencie ukłucie swojej wkurwionej ambicji. Ambicji, która będzie namawiała Cię do zapuszczenia brody w jak najszybszym czasie. Najlepiej w trakcie snu, żeby była gotowa jeszcze przed jutrzejszym wyjściem do pracy.

Niestety, natura nie działa w ten sposób i na wszystkie dobre rzeczy trzeba zwyczajnie poczekać. Dlatego, kiedy zauważysz, że coraz częściej zaczynasz przeglądać się w lustrze, a za każdym razem, kiedy to robisz –  czujesz ukłucie swojej ambicji – przypomnij sobie, że nie od razu Rzym zbudowano.

U zdecydowanej większości brodaczy moment, w którym ich broda pokazuje, na co tak naprawdę jest ją stać wynosi ok. 10-12 tygodni.

I właśnie na taki czas oczekiwania powinieneś się przygotować. Dopiero po upływie tego czasu będziesz w stanie zobaczyć, jak tak naprawdę wygląda Twoja broda i czy to, czym obdarowała Cię natura spełnia Twoje oczekiwania.

Jeśli masz problemy z czekaniem – dokumentuj efekty zapuszczania. Najlepiej co tydzień, żeby móc zauważyć efekty swojej „pracy”. Bo kiedy przeglądasz się w lustrze po kilkanaście razy dziennie, zaczynasz tracić obiektywny obraz rzeczywistości i zupełnie nie zauważasz tego, co do tej pory udało Ci się osiągnąć.

Dlatego uzbrój się w cierpliwość (i olejek do brody), rób przynajmniej kilka zdjęć w tygodniu i powoli, konsekwentnie dąż do celu. Gwarantuję, że kiedy po kilku tygodniach odpalisz pierwsze zdjęcie z początku swojej przygody – nie poznasz sam siebie, a każdy kolejny tydzień zapuszczania będzie coraz łatwiejszy.  

2. Broda zwiększa pewność siebie

broda-pewnosc-siebie

deavita.com

Dokładnie tak, jak chodzenie na siłownię, czy uprawianie sportu walki. Każde z tych doświadczeń uświadamia Ci, że Twoje wyobrażenia, wątpliwości i lęki żyją tylko w Twojej głowie, i mają bardzo niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Kiedy pierwszy raz w życiu wchodzisz na siłownię, nie masz bladego pojęcia, co masz ze sobą zrobić. Otacza się setka maszyn i mnóstwo osób z ręcznikami na szyi.

Kompletnie nie wiesz, od czego powinieneś zacząć, ile nałożyć na gryf i dlaczego ludzie robiący przysiady zatrzymują się w pewnym momencie, imitując wyjście z progu Kamila Stocha.

Jednak, wraz z upływem dni i kolejnymi treningami powoli zaczynasz odróżniać power rack od maszyny Smitha, trening FBW od splita i to, że superserie sprawdzają się w Twoim przypadku znacznie lepiej, niż standardowe 8 powtórzeń.

A kiedy po pierwszych kilku miesiącach treningu podnosisz po raz pierwszy swoje 150kg w martwym ciągu, zdajesz sobie sprawę z tego, że właśnie zrobiłeś coś, co jeszcze kilka tygodni temu uważałeś za kompletnie niewykonalne.

I dokładnie tak samo jest z brodą. Kiedy podejmujesz decyzję o jej zapuszczeniu, w Twojej głowie kłębi się milion pytań. Co powie na to moja dziewczyna? Jak zareagują koledzy z pracy? A co jeśli mam zbyt rzadki zarost?

Zastanawiasz się, czy będziesz dobrze wyglądał z brodą i jaki kształt brody będzie najlepiej pasował do Twojej twarzy. Przeglądasz fora internetowe, oglądasz zdjęcia i próbujesz wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała Twoja broda?

Z czasem zauważasz jednak, że wszystkie Twoje początkowe obawy nie są wcale takie straszne, jak Ci się początkowo  wydawało. Broda nabiera powoli sensownego wyglądu i z każdym kolejnym tygodniem zapuszczania – wyglądasz i czujesz się w niej coraz lepiej.

A im bardziej komfortowo czujesz się w swojej brodzie, tym więcej spojrzeń przypadkowo napotkanych niewiast przyciągasz i tym więcej zazdrości obserwujesz w oczach brodaczy mijanych na ulicach.

3. Ludzie uważają, że to faza przejściowa

broda-faza-przejsciowa

sampsonix.tumblr.com

Większość ludzi nie lubi zmian. Szczególnie tych wyraźnych, mało subtelnych, zero-jedynkowych. Tych, które przypominają im o tym, że coś się zmienia, że idzie nowe.
A zapuszczenie brody jest właśnie taką zmianą.  Bo albo masz brodę, albo nie. I tyle.

Właśnie dlatego tak wiele osób myśli, że w Twoim przypadku będzie to faza przejściowa, że „w końcu Ci przejdzie” i „znowu będziesz wyglądał normalnie”. Cokolwiek to znaczy.

Myślą tak, bo po pierwsze – oni sami nigdy nie odważyli by się na to, żeby naruszyć status quo, a po drugie – ich mózgi są przyzwyczajone do Twojego obecnego wyglądu i jeśli osoby te spędzają z Tobą dużo czasu lub nie widziały Cię od bardzo dawna – każda zmiana w Twoim wyglądzie będzie dosłownie kłuła ich w oczy. Właśnie z tego powodu, podczas zapuszczania brody, zdążysz usłyszeć niezliczoną ilość komentarzy na swój temat i drugie tyle opinii na temat Twojej nowej brody.

Każdy będzie miał w tej kwestii jakieś zdanie – gwarantuję. Idę również o zakład, że większość z tych osób będzie wiedziała lepiej od Ciebie, co powinieneś zrobić ze swoją brodą. Najwięcej „dobrych rad” usłyszysz od kolegów, którym żony nie pozwalają zapuścić brody, a oni zwyczajnie nie mają jaj, żeby się im postawić oraz od koleżanek, które uważają, że broda jest brudna, bo przeczytały to „gdzieś w internecie”.

Również Twoja rodzina nie pozostanie obojętna w tej kwestii i możesz dowiedzieć się bardzo wielu zaskakujących rzeczy o swojej cioci czy babci. Szczególnie jeśli oglądają publiczną telewizję…

Jest jednak i dobra wiadomość, bo wraz z upływem czasu i kolejnymi centymetrami Twojej brody – komentarze ludzi z twojego otoczenia zaczynają cichnąć. Koledzy dają sobie w końcu spokój z dowcipami o łoniakach. Twoja dziewczyna uświadamia sobie, że wystarczy regularne stosowanie olejku, żeby broda przestała drapać, a jej policzki przestały wyglądać jak przeciągnięte papierem ściernym. A mama z babcią przyzwyczają się do faktu, że odpowiedź na ich wiecznie: „kiedy się w końcu ogolisz” – od teraz brzmi: nigdy!

4. Kiedy masz brodę, ludzie traktują Cię inaczej

broda-spogladanie

telegraph.co.uk

Czy chcesz tego, czy nie – broda zmienia nie tylko to, jak wyglądasz, ale również to, w jaki sposób postrzegają Cię inni ludzie.

Po pierwsze – każda broda dodaje lat. Więc bez względu na to, ile lat masz obecnie, pamiętaj, że broda doda Ci jeszcze kilka cyferek. A im dłuższą brodę planujesz zapuścić, tym bardziej dojrzale i poważnie będziesz w niej wyglądał.

Po drugie – zadbana broda budzi zaufanie. Tak po prostu jest i wiele naukowych badań potwierdza ten fakt. Nie bez przyczyny w czasach starożytnych broda była domeną filozofów i ludzi wysoko urodzonych.

Jeśli jesteś młody i robisz interesy ze starszymi od Ciebie osobami albo pracujesz w branży finansowej, prawnej lub jakiejkolwiek innej, gdzie zaufanie jest sprawą kluczową, wtedy zapuszczenie brody może być dla Ciebie zbawienne.

Po trzecie – niezadbana broda gwarantuje zupełnie odwrotny efekt. Jeśli olejek i balsam do brody to dla Ciebie zupełnie obce pojęcia, a szczotka do brody przypomina Ci tę do butów, Twoja broda może w pewnym momencie zacząć przypominać stylizację a `la żul. A wtedy nie ma co liczyć na przychylne spojrzenia otoczenia.

Po czwarte – życie zaczyna się po dziesiątce. Kiedy Twoja broda złapie magiczne 10 cm, zauważysz, że większość ludzi patrzy na Ciebie zupełnie inaczej, niż do tej pory. Mijający Cię mężczyźni przyglądają się Tobie z zaciekawiem. Mijający Cię Bracia w Brodzie obdarowują Cię spojrzeniem w stylu: „też chciałbym taką mieć”, a zupełnie obce niewiasty rzucają Ci spojrzenia w stylu: „ciekawe jaka jest w dotyku ta broda?” albo „chętnie pobawiłabym się tym futrem…”. Z kolei wszyscy nowi ludzie, których poznajesz, błyskawicznie Cie zapamiętują, bo przecież „Michał, to ten wysoki z brodą”. Nawet dzieci nie przechodzą obok Ciebie obojętnie. Część z nich zaczyna się Ciebie zwyczajnie bać. Z kolei druga połowa uśmiecha się do Ciebie bez powodu i zaczepia przy każdej nadarzającej się okazji.

Wszystko to sprawia, że znacznie łatwiej jest Ci nawiązać zwykłą rozmowę z zupełnie przypadkową osobą, a podczas zwykłego robienia zakupów 

5. Zapuszczanie brody przez rok pozwoli Ci lepiej poznać siebie

broda-poznanie-siebie

mountainviews.com

Ze względu na wszystkie kwestie wymienione powyżej, broda nie tylko zmienia to, jak wyglądasz, ale również to, jak się czujesz i jak postrzegasz otaczającą Cię rzeczywistość.

Zapuszczając brodę przez rok, przede wszystkim, nabierasz dystansu do siebie i otaczającej Cię rzeczywistości. Zdajesz sobie sprawę z tego, że wszystko wymaga czasu i że ludzie postrzegają innych ludzi wyłącznie przez pryzmat własnych przekonań i ograniczeń.

Przy odrobinie szczęścia, jesteś w stanie błyskawicznie oddzielić swoich prawdziwych przyjaciół od tych, których powinieneś zostawić wyłącznie w gronie znajomych na Facebooku oraz możesz dowiedzieć się wielu nieznanych do tej pory faktów na temat swoich najbliższych.

 Z czasem dochodzisz również do wniosku, że zapuszczanie brody, pomimo wszystkich i przeciwności, to w gruncie rzeczy fajna sprawa i gdybyś miał to zrobić raz jeszcze, nie zawahałbyś się ani sekundy.

Dlatego, jeśli w tej chwili jesteś na początku swojej brodatej drogi i nosisz się z zamiarem zapuszczenia pierwszej w swoim życiu prawdziwej brody – zdecydowanie polecam Ci zrobienie pierwszego kroku. Nie gwarantuję, że droga ta będzie łatwa i przyjemna, bo ma po drodze sporo trudnych zakrętów. To, co mogę jednak obiecać, to fakt, że krocząc nią przeżyjesz jedną z piękniejszych przygód w swoim życiu i zaczniesz patrzeć na otaczający Cię świat w zupełnie inny sposób.

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze strony: beardoholic.com

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.