Szczotka do brody - jaką wybrać?

Szczotka do brody, to jeden z tych “kosmetyków”, który powinien mieć w swojej łazience każdy szanujący się brodacz. Jednak wiedzieć o potrzebie posiadania szczotki do brody, to jedno. A wybrać taką, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania, to zupełnie inna bajka.

Dlatego w dzisiejszym wpisie znajdziesz zbiór wszystkich kwestii, na które powinieneś  zwrócić uwagę przed zakupem swojego pierwszego kartacza. W końcu, przy odrobinie szczęścia, posłuży Ci on przez najbliższych kilkadziesiąt lat…

Po co mi szczotka do brody?

Po co jest szczotka do brody

beorganicbynature.com

Bardzo wielu brodaczy często zadaje to pytanie. Głównie ze względu na fakt, że w międzyczasie posiedli oni już plastikowe lub drewniane grzebienie do brody i nie widzą sensu kupowania kolejnego gadżetu. Jednak szczotka do brody nie jest kolejnym gadżetem, ale absolutnym must-have w arsenale każdego prawdziwego brodacza.

W przeciwieństwie do grzebienia do brody, nie służy ona do modelowania, czy nadawania brodzie kształtu, ale do jej pielęgnacji. A główne jej działanie koncentruje się nie tyle na samej brodzie, co na skórze pod nią.

Kiedy nasze twarze pokrywają się bujnym futrem, skóra twarzy zaczyna tracić kontakt ze światem zewnętrznym. A trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że to właśnie kontakt skóry ze światem zewnętrznym, odpowiada w głównej mierze za zdrowie i wygląd naszych bród.

Skóra bez zarostu radzi sobie praktycznie sama. Nie licząc miejscowych przetłuszczeń czy wysychania, które można rozwiązać stosując jeden krem, skóra twarzy żyje sobie własnym życiem i kompletnie nie potrzebuje naszej pomocy.

Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy otulamy nasze twarze brodami. Skóra twarzy traci wtedy kontakt z naturalnym światłem. Spada więc absorbcja witaminy D, która jest tzw. witaminą dobrego samopoczucia.  Dodatkowo, spada produkcja sebum, które jest odpowiedzialne za miękkość skóry oraz tworzy na niej naturalną warstwę ochronną. Skóra zaczyna więc tracić swoją naturalną sprężystość, stopniowo wysycha i zaczyna się łuszczyć. A wraz z nią zaczyna wysychać i gorzej wyglądać nasza broda.

Jakby tego było mało, martwy naskórek, który w przypadku gładko ogolonych facetów „ucieka” z ich twarzy przy każdej nadarzającej się okazji, w przypadku brodaczy często gromadzi się pod włosami brody i zaczyna przypominać coś na kształt łupieżu. Broda przestaje wyglądać zdrowo, traci swój naturalny blask i bardzo często zaczyna irytująco swędzieć.

Właśnie wtedy nadchodzi najwyższa pora na sięgnięcie po szczotkę do brody.

Szczotka do brody, a może kartacz?

Na rynku dostępnych jest kilkanaście różnych rodzajów szczotek do brody. Różnią się one między sobą wielkością, materiałami, z których zostały wykonane oraz twardością włosia. Niektóre z nich określane są mianem szczotek do brody. Inne noszą natomiast nazwę kartaczy do brody.

Jednak bez względu na to, jaką nazwę przyjmiemy, funkcja każdego z tych akcesoriów jest jedna i ta sama – zadbać o zdrowie brody swojego właściciela.

Dlatego, na potrzeby tego artykułu, nie będziemy skupiać się na nomenklaturze, a na kluczowych cechach, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie szczotki do brody oraz na przedstawieniu różnic pomiędzy popularnymi modelami szczotek, które zdążyły przypaść do gustu tysiącom brodaczy na całym świecie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szczotki do brody?

Właściwości szczotki do brody

murdockrlondon.com

1. Wielkość

To pierwsza cecha, która rzuca się w oczy podczas wyboru szczotki do brody. Niestety, kupując szczotkę przez internet bardzo ciężko jest określić, jak wygląda ona w rzeczywistości. Dlatego, dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na wymiar podany w jej opisie.

Kiedy widzisz, że rozmiar szczotki  wynosi np. 11 x 6 cm, wtedy możesz porównać go z dowolnym przedmiotem, który masz w zasięgu ręki, np. smartfonem i mieć rzeczywiste wyobrażenie o tym, czy tej wielkości szczotka spełni nasze oczekiwania

Dodatkowo, warto zastanowić się nad tym, ile razy w ciągu roku będziemy podróżować? I czy na co dzień planujemy nosić szczotkę przy sobie?

Jeśli planujesz sporą ilość wyjazdów, ale będą to wyjazdy 1-2 dniowe, a przerwy pomiędzy nimi wyniosą po kilka dni – wtedy będziesz w stanie zostawić szczotkę do brody w domu. Jednak, jeśli planujesz wybrać się na 2 tygodniowe wakacje, wtedy nie zabranie ze sobą szczotki może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla Twojej brody.

Podobnie wygląda kwestia noszenia szczotki do brody na co dzień.

Jeśli jesteś posiadaczem gęstej lub długiej brody, doskonale wiesz, jak wielkie wyzwanie stanowi dla brodacza jedzenie niektórych posiłków. Nie bez powodu niektórzy złośliwcy twierdzą, że brodacze gromadzą w swoich brodach zapasy na zimę. A nie w każdej sytuacji mamy ten komfort, aby móc dokładnie umyć brodę po zjedzeniu czegoś smacznego. I właśnie wtedy posiadanie pod ręką małej szczotki do brody jest nieocenioną pomocą.

Z kolei większa szczotka jest po prostu wygodniejsza i znacznie lepiej sprawdzi się podczas codziennego używania, ponieważ za jednym razem jest w stanie objąć większą powierzchnię brody. A biorąc pod uwagę fakt, że brodę należy czesać dwa razy dziennie – oznacza to znaczną oszczędność czasu.

Dlatego, wybierając wielkość szczotki do brody, zastanów się nad tym, jaki tryb życia prowadzisz i jakie są Twoje priorytety w kwestii jej używania?

2. Jakość materiałów

cedr

summerwood.com

Dobrej jakości szczotka do brody jest wykonana z impregnowanego drewna oraz naturalnego włosia dzika. Oznacza to, że jest to w 100% naturalny produkt i przy odpowiednim użytkowaniu będzie służył Ci przez wiele długich lat.

Niestety, na rynku można nadal spotkać masę podróbek i kiepskiej jakości szczotek, wykorzystujących syntetyczne materiały, które nie zostały przeznaczone do pielęgnacji brody i dlatego nie spełnią prawidłowo swojej roli.

Plastikowa szczotka, typu Tangle Teezer, genialnie sprawdza się podczas czesania kobiecych, długich włosów, które ma na celu ich rozczesanie, czyli sprawienie, aby nie plątały się one ze sobą. Jednak w przypadku pielęgnacji brody – cel czesania jest zupełnie inny.

Kluczem programu jest pozbycie się martwego naskórka, gromadzącego się pod brodą, przyspieszenie produkcji sebum oraz poprawienie ukrwienia skóry. Dzięki temu broda przestaje się łuszczyć, ma optymalne warunki do wzrostu i zyskuje przyjemny, naturalny połysk.

Właśnie dlatego najlepszym wyborem jest szczotka z naturalnego włosia dzika, ponieważ pod względem struktury jest to włos najbardziej zbliżony do włosa ludzkiego. A sama szczotka została zaprojektowana w taki sposób, aby skutecznie wymiatać gromadzący się w brodzie martwy naskórek i skutecznie rozczesywać włosy brody, które są dwa razy grubsze, niż włosy rosnące na głowie.

3. Z rączką czy bez?

Niektórzy brodacze twierdzą, że szczotka z rączką jest znacznie wygodniejsza w użyciu, ze względu inny tor ruchu ręki podczas czesania brody. Inni z kolei ripostują, że żadna szczotka z rączką nie daje takiej kontroli nacisku podczas czesania, co kartacz. A prawda jak zwykle leży po środku.

Jeśli obecnie jesteś szczęśliwym posiadaczem grzebienia do brody z rączką i jesteś zadowolony z jego używania – wybierz szczotkę z rączką. Jeśli natomiast wygodniej układa Ci się brodę krótkim drewnianym grzebieniem, wtedy lepiej w Twoim przypadku sprawdzi się szczotka bez rączki.

4. Twardość włosia

To najważniejszy parametr szczotki i jednocześnie taki, z którego większość brodaczy nie zdaje sobie kompletnie sprawy.

Wszystko zmienia się w momencie, kiedy po raz pierwszy czeszą brodę nowym nabytkiem i okazuje się, że jest on albo zbyt twardy i zamiast pielęgnować skórę twarzy – podrażnia ją. Albo jest zbyt miękki i zamiast złuszczać martwy naskórek i przyspieszać produkcję sebum, bezproduktywnie mizia brodę.

Dlatego, dobór odpowiedniej twardości włosia, do typu posiadanej przez nas skóry, powinien być podstawowym kryterium, na które zwrócimy uwagę podczas zakupów.

Oczywiście, najlepszym sposobem na przetestowanie twardości szczotki jest pomacanie włosia. Jednak, kiedy kupujemy szczotkę przez internet, nie mamy możliwości przetestowania jej w praktyce. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na opisy.

Szczotka do brody - opis

5. Z poduszką czy bez?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy kartacz, który planujesz zakupić, ma statyczną czy amortyzowaną podstawę – zerknij na jego spodnią stronę. Jeśli zobaczysz tam wyłącznie kawałek drewna ponabijany puklami włosów, oznaczać to będzie, że kartacz nie posiada amortyzacji. Natomiast, jeśli pomiędzy włoskami, zamiast drewna, zauważysz gumową powłokę, oznaczać to będzie, że został on wykonany na poduszce amortyzującej.

Osobiście zdecydowanie wolę kartacze, w których włosie umieszczane jest bezpośrednio w drewnie, ponieważ zapewniają one bardzo precyzyjną kontrolę nacisku podczas czesania. Jednak w przypadku kartaczy o wysokiej twardości włosia, poduszka amortyzująca jest jak najbardziej wskazana, ponieważ bez odpowiedniej amortyzacji, taki kartacz mógłby podrażniać skórę twarzy.

Jaką szczotkę do brody wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele szczotek do brody. I jeśli nie mieliśmy okazji obejrzeć ich z bliska, łatwo jest odnieść wrażenie, że niczym się one od siebie nie różnią. Jednak, jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, diabeł tkwi w szczególe.

1.

Kartacz do brody Damn Good Soap
 To jedna z najbardziej komfortowych szczotek, jakie można dostać na rynku. Dzięki aż 11 cm długości pozwala bardzo wygodnie i niezwykle szybko rozczesywać brodę.

Profilowany uchwyt, wykonany ręcznie z impregnowanego drewna gruszy, zapewnia pewny i bardzo komfortowy chwyt. Natomiast miękkie włosie dzika sprawia, że szczotka idealnie sprawdzi się w rękach brodaczy, posiadających delikatną skórę twarzy oraz w rękach początkujących.

2.

Szczotka do brody Captain Fawcett

Najbardziej uniwersalna ze wszystkich przedstawianych szczotek do brody. Jest na tyle duża, że pozwala bardzo wygodnie szczotkować brodę podczas codziennej pielęgnacji i na tyle mała, że zabranie jej ze sobą w podróż nie stanowi żadnego problemu.

Średnia twardość włosia zapewnia odpowiednie złuszczanie naskórka i gwarantuje brak podrażnień, nawet w rękach początkujących brodaczy. Natomiast impregnowana rękojeść, wykonana ręcznie z drzewa cedrowego, gwarantuje niepowtarzalną jakość i komfort użytkowania.

Jeśli kupujesz szczotkę na prezent i nie wiesz, jaka twardość włosia i wielkość szczotki będą odpowiednie – szczotka Captain Fawcett będzie najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym wyborem.

3

Kartacz do brody ZEW for men

Kartacz do brody ZEW to idealna propozycja dla wszystkich brodaczy, którzy postanowili przeznaczyć na to akcesorium maksymalnie 50 złotych. W tej cenie dostaniemy dobrej jakości kartacz, wykonany z polskiego buku oraz naturalnego włosia dzika.

Jego cechą charakterystyczną jest twarde włosie, użyte do jego produkcji, które zostało umieszczone na poduszce pneumatycznej. Z tego względu kartacz będzie idealnym wyborem dla brodaczy, posiadających twardy zarost oraz skórę twarzy odporną na podrażnienia. W przeciwieństwie do posiadaczy delikatnych typów skóry, którzy powinni 2 razy zastanowić się przed jego zakupem.

4

Szczotka do brody Stylowy Brodacz

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję testować szczotkę z tym rodzajem chwytu i byłeś z niej zadowolony, albo używasz na co dzień grzebienia z rączką – szczotka Stylowego Brodacza będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Szczotka została wykonana z drewna bukowego, dzięki czemu pięknie się prezentuje i doskonale leży w dłoni. Naturalne włosie dzika, o średniej twardości, zostało nabite ręcznie bezpośrednio w trzonek szczotki.

Wydłużony kształt szczotki sprawia, że świetnie nadaje się ona do dokładnego rozczesywania nawet długich bród, a w 100% naturalne drewno rączki nadaje jej niepowtarzalnego charakteru.

5

1785-szczotka-do-brody-captain-fawcett-podrozna-1

To niewielka szczotka, która zdążyła zdobyć sympatię bardzo wielu polskich brodaczy. Dzięki niewielkim rozmiarom idealnie nadaje się do noszenia jej przy sobie na co dzień lub używania jako szczotki podróżnej.

Bez problemu zmieści się w większości męskich kosmetyczek, a za jakość jej wykonania odpowiada sam Captain Fawcett.

Podsumowanie

1. Wybierając szczotkę do brody w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jej wielkość. Inaczej użytkuje się szczotkę pełnowymiarową, a zupełnie wersję podróżną.

2. Upewnij się, że szczotka została wykonana z naturalnych składników. Najlepszym połączeniem jest impregnowane drewno oraz naturalne włosie dzika.

3. Przetestuj na grzebieniu lub innym akcesorium, czy lepiej czesze Ci się brodę wersją z rączką, czy może bez. I tym samym sposobem dobieraj szczotkę.

4. Zwróć uwagę na twardość włosia, jakie zostało użyte w szczotce i dobierz je odpowiednio do Twojego typu skóry. Im delikatniejszą masz skórę, tym włosie szczotki powinno być miększe.

5. Jeśli zdecydowałeś się na szczotkę z twardym włosiem – dla bezpieczeństwa wybierz wersję z amortyzującą poduszką. W pozostałych przypadkach – zdecydowanie wybieraj szczotki z bezpośrednio nabijanym włosiem.

4.4/5 - (100 votes)

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.