linia-brody-styl_fb

Wybór linii brody to jedna z pierwszych, poważnych decyzji, przed którymi staje początkujący brodacz. Najgorsze w niej jest to, że możliwości wyboru są setki. Część brodaczy preferuje ostre, wyraźnie zarysowane krawędzie brody. Inni natomiast wolą linie o bardziej owalnych kształtach. Jak więc wybrać taką linię brody, która będzie nie tylko pasowała do naszej twarzy, ale również odzwierciedlała naszą osobowość?

 

 Linia brody nie jedno ma imię

Mogło by się wydawać, że mówiąc o linii brody, nie sposób jest popełnić błędu. W końcu broda jest jedna, linia jest je…. No właśnie, czy aby na pewno linia jest jedna?

Mówiąc o linii brody, wpadamy często w pułapkę niezrozumienia. Dzieje się tak z bardzo prostego powodu. Po pierwsze linia brody sama w sobie nie istnieje. Po drugie, jej mianem są określane dwie, znacząco różniące się od siebie linie.

Dlatego, mówiąc o linii brody, możemy mieć na myśli albo linię policzkową, albo linię szyi.

 

Linia policzkowa

Linia policzkowa to nic innego jak linia, która oddziela górną część ogolonego policzka od części twarzy z zarostem. Jest stosunkowo łatwa do wyznaczenia i utrzymanie jej w preferowanej formie nie wymaga zbyt wielkich umiejętności. Jednak sam wybór jej kształtu nie należy do prostych zadań.

Dlatego dzisiaj skupimy się na 3 najpopularniejszych stylach, które sprawdzą się w przypadku większości z nas.

1. Naturalna linia
Tę linię wyznacza samoistnie Twój organizm. U niektórych jest ona zlokalizowana w połowie policzka, u innych nieco wyżej, a jej znakiem rozpoznawczym jest nieregularna krawędź. Linię tą wybierają z reguły mężczyźni posiadający bujny, gęsty zarost oraz ci, u których linia policzkowa naturalnie znajduje się dosyć wysoko.

Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest całkowity brak konieczności golenia, ponieważ zostawiamy wszystko matce naturze i dbamy ewentualnie o uporządkowanie dolnej linii, zwanej linią szyi.

Niestety wybór takiego stylu pociąga również za sobą pewne konsekwencje. Jeśli nasze włosy
nie układają się we w miarę równą linię i sterczą a wszystkie strony, nasza twarz nabiera „zapuszczonego” wyglądu i zniechęca do nas lwią część społeczeństwa.

naturalna-linia-brody-1

brothersinbeards.org

2. Wysoka linia
Wysoka linia to termin umowny. Odnosi się on do linii policzkowych, które kończą się na wysokości kącika ust lub nieco wyżej. W zależności od preferencji lub uwarunkowań genetycznych, może ona przybierać formę półokrągłą (ilustracja po prawej) lub prostą (ilustracja po lewej).

wysoka-linia-policzkowa-2

stylishbeard.com

wysoka-linia-policzkowa-1

elitebarbers.com

 

 

 

 

 

 

 

Wysoka linia policzkowa jest niezwykle uniwersalna i pasuje praktycznie do każdego rodzaju zarostu. Jednak w przypadku noszenia krótkiej brody, warto zwrócić uwagę na to, czy gęstość naszego zarostu w okolicach linii jest wystarczająca i czy nie ma w niej „wyszczerbień”.

Jeśli gęstość brody pozostawia miejscami nieco do życzenia, warto czasami obniżyć linię policzkową, lub zmodyfikować nieco jej kształt, aby prezentowała się bardziej okazale.

3. Niska linia
Ten rodzaj linii jest najczęściej wybierany przez 2 typy mężczyzn. Pierwszy z nich to osoby, u których górna część zarostu na policzku jest znacznie rzadsza od włosów poniżej.

Dzięki wyborze niskiej linii policzkowej, mężczyźni Ci mogą ukryć defekt swojego zarostu i pozwolić sobie na większą swobodę w zakresie wyznaczania jego kształtu.

Natomiast drugi typ mężczyzn, którzy wybierają niską linię policzkową, to mężczyźni, którym zależy na wyeksponowaniu kształtu ich szczęki. Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku osób o okrągłej lub podłużnej twarzy, które chcą nadać jej ostrzejszego, bardziej męskiego wyrazu.

Szczególnie w połączeniu z bardzo wysoko lub zbyt wysoko wyznaczoną linią szyi, niska linia policzkowa pozwala uzyskać bardzo agresywny efekt (ilustracja po lewej).

niska-linia-policzkowa-1

mikecambrela.com

niska-linia-policzkowa-2

chicago.com

 

Decydując się jednak na niską linię policzkową, należy pamiętać, że pasuje ona wyłącznie do krótkich bród. W przypadku dłuższego zarostu niska linia mocno zaburza proporcje twarzy, sprawiając, że całość postaci zaczyna wyglądać karykaturalnie.

Dlatego jeśli planujesz zapuścić brodę dłuższą niż 5-6 cm, weź pod uwagę to, że niska linia policzkowa może nie być najlepszym wyborem. Na całe szczęście będziesz miał mnóstwo czasu, aby ewentualnie zmienić jej kształt, wraz ze wzrostem Twojej brody.

 

Podsumowanie

Wybierając kształt linii policzkowej należy wziąć pod uwagę nie tylko kształt własnej twarzy, ale także predyspozycje genetyczne i preferowany przez nas styl. Warto również umiejętnie połączyć linię policzkową z odpowiednim kształtem linii szyi. Ale o tym – następnym razem…

4.3/5 - (64 votes)

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.