Brodacz w lecie

www.noblegrooming.com

Wydawać by się mogło, że zima to naturalna pora roku na zapuszczenie gęstej, długiej brody. Natomiast lato to okres, w którym lepiej zapomnieć o hodowaniu własnego futra, bo ze względu na wysoką temperaturę, letnie zapylenie, czy wyjazdy nad wodę, szanse na zapuszczenie solidnej brody są raczej niewielkie.

Jednak pewne dane pokazują, że wcale nie musi tak być. I wszystkie nasze dotychczasowe przekonania, dotyczące zapuszczania brody, są niewiele warte.

Brody w lecie rosną szybciej?

Wszyscy wiemy, że okres, w którym tysiące mężczyzn na całym świecie zapuszczają brody, to jesień. Nie bez powodu akcja Septembeard odbywa się we wrześniu, a memy z tekstem „Winter is coming. Grow a beard” przybierają na sile z każdym jesiennym miesiącem.

Zimowa broda

Jednak badania naukowe pokazują, że w przeciwieństwie do naszych przekonań i przyzwyczajeń, matka natura nieco inaczej podchodzi do kwestii zapuszczania brody.

Brody w lecie rosną czybciej. To fakt!

W 2009 roku, dwaj badacze: A. Randall i N. V. Botchkareva przeprowadzili serię eksperymentów, podczas których mierzyli prędkość wzrostu męskich włosów (na głowie, twarzy i ciele). W okresie 18 miesięcy przebadali grupę 14 mężczyzn, w wieku 18-39 lat, a to, co odkryli, zburzyło wszystkie ich hipotezy, które postawili przed rozpoczęciem testów.

Badania wykazały bowiem, że wzrost męskiego włosa jest silnie związany z sezonowością pór roku. Jednak w przeciwieństwie do intuicyjnych założeń, włosy brody (oraz pozostałych części ciała) wcale nie rosną szybciej podczas jesieni i zimy, a właśnie podczas lata.

Co sprawia, że brody w lecie rosną szybciej?

Odpowiedź jest banalnie prosta: testosteron. To właśnie on w bezpośredni sposób wpływa na prędkość wzrostu włosa i jego jakość. A nie od dzisiaj wiadomo, że poziom testosteronu we krwi jest silnie uzależniony nie tylko od genetyki, czy stanu zdrowia mężczyzny, ale również od jego aktualnej diety i aktywności fizycznej. I to właśnie 2 ostatnie czynniki sprawiają, że w czasie letnich miesięcy, poziom testosteronu zwiększa się w naszych organizmach prawie 2-krotnie.

Imponująca letnia broda

www.beardsapp.com

Badania medyczne pokazują, że przeciętny mężczyzna zawiera ok. 10 nmoli testorenu w każdym litrze krwi. Podczas suplementacji witaminą D, wartość ta potrafi wzrosnąć nawet do 13,4 nmola/litr. Natomiast regularny trening, dodatkowa suplementacja i odpowiednia dieta potrafią jeszcze bardzie wyżyłować ten wynik.

Biorąc pod uwagę fakt, że podczas letnich miesięcy pijemy więcej płynów, jemy mniej tłustych potraw i spędzamy więcej czasu na powietrzu, wszystko zaczyna się układać w logiczną całość.

Dodatkowo, dzięki dłuższej aktywności w ciągu dnia oraz częstszemu wysiłkowi fizycznemu, poprawia się przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu składniki odżywcze, pochodzące z pożywienia, są szybciej transportowane do poszczególnych komórek ciała. W tym również do mieszków włosowych. A to prosta droga do szybkiego zapuszczenia imponującej brody.

Czy lato to najlepsza pora na zapuszczenie brody?

Biorąc pod uwagę wyniki badań, wygląda na to, że tak. W lecie najszybciej doczekamy się pierwszych efektów i najłatwiej przejdziemy przez fazę „swędzącej brody”. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla wszystkich tych mężczyzn, których brody w początkowym stadium nie wyglądają imponująco i przysparzają wielu problemów.

Dodatkowo, jeśli ktoś wstydzi się zapuścić brodę, ze względu na komentarze kolegów z pracy, czy rodziny, może to zrobić np. podczas 2 tygodniowego urlopu. Wystarczy, że zacznie zapuszczanie brody na tydzień przed wyjazdem, a potem dokończy proces w miejscu, gdzie nikt go nie zna i nie będzie komentował jego wyglądu.

Jednak zapuszczanie brody w lecie, oprócz wielu pozytywów, niesie ze sobą również kilka wyzwań. W czasie letnich miesięcy w powietrzu unosi się bowiem znacznie więcej zanieczyszczeń. Ze względu na wysokie temperatury, broda znacznie szybciej wysycha i robi się „sianowata”. To samo dotyczy skóry pod nią, co wiąże się z irytującym swędzeniem, a w konsekwencji – łuszczeniem się skóry.

Dlatego, decydując się na zapuszczenie brody w lecie, należy o nią odpowiednio zadbać. Dobry szampon oczyści brodę z wszelkich zanieczyszczeń. Kartacz pomoże w usunięciu martwego naskórka z twarzy i przyspieszy transport składników odżywczych. A olejek do brody zadba o to, aby broda (i skóra pod nią) była odpowiednio nawilżona i nie sprawiała żadnych kłopotów podczas wzrostu.

Kiedy w takim razie najlepiej zapuszczać brodę?

Jeśli nosisz się z zamiarem zapuszczenia brody i zastanawiasz się, jaka pora roku będzie do tego najlepsza – przestań! Jeszcze dzisiaj wyrzuć maszynkę do golenia, przestań słuchać kobiet i daj swojej brodzie szansę, aby pokazała na co ją stać.

W najlepszym wypadku, w kilka tygodni wyhodujesz brodę godną samego Zeusa. W najgorszym – odkryjesz, że lato nie jest dla Ciebie najlepszym okresem na zapuszczenie brody i zyskasz kilka cennych doświadczeń.

Tak czy inaczej – będziesz wiedział o zapuszczaniu brody znacznie więcej niż teraz i nawet, jeśli tym razem Ci nie wyjdzie – nie przegrasz, bo jesień jest tuż za rogiem…

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.