Jaki olejek do brody wybrać

beardresource.com

Jaki olejek do brody powinienem wybrać? To pytanie słyszę przynajmniej kilka razy dziennie. I wbrew pozorom nie jest ono zadawane wyłącznie przez brodatych nowicjuszy, ale równie często pada z ust doświadczonych brodaczy.

Jeśli Ty również zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego olejku do brody, to poniższe kompendium na pewno Ci w tym pomoże.

Olejek olejkowi nierówny

Obecnie branża kosmetyków do brody przeżywa swój złoty wiek. Nowe marki kosmetyków rosną jak grzyby po deszczu, a flagowym produktem każdej z nich jest olejek do brody. Nic więc dziwnego, że w zalewie setek produktów, dostępnych na rynku, przeciętny brodacz zaczyna mieć wątpliwości, który z nich będzie dla niego najlepszy.

Jest jednak sposób na to, aby spośród setek zapachów, składów i opakowań wybrać ten, który będzie idealnym towarzyszem naszej brody.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olejek do brody?

Olejek do brody Captain Fawcett

captainfawcett.co.uk

Zanim przejdziemy do 5 cech, które pomogą nam wybrać najlepszy możliwy olejek do brody, warto poświęcić chwilę na przemyślenie 3 kwestii, na które większość brodaczy kompletnie nie zwraca uwagi.

1. Używane zapachy perfum

Olejek do brody to nie tylko kompozycja olejków bazowych, która ma za zadanie nawilżenie i ochronę Twojej brody. To również, a może przede wszystkim, esencja zapachowa, która nadaje każdemu olejkowi niepowtarzalnego charakteru.

Dlatego, jeśli masz swoje ulubione rodzaje perfum, z którymi doskonale czujesz się na co dzień, postaraj się przyporządkować ich zapachy do jednej z 3 poniższych kategorii:

– owocowe, świeże

– ziołowe, leśne

– cięższe, słodkie lub nasycone

Zarówno większość perfum, jak również olejków do brody, można przypisać do jednej z tych kategorii. A szukając wyłącznie w jednej kategorii, znacznie łatwiej będzie nam znaleźć ten właściwy zapach.

Pamiętaj również o tym, że Twój gust zapachowy zmienia się w zależności od pory dnia, pory roku, a nawet pogody.
I dlatego warto mieć w zapasie 1-2 buteleczki na specjalne okazje.

2. Ulubione kosmetyki

Badania pokazują, że mężczyźni, którzy szukają żelu pod prysznic, zwracają uwagę tylko na 3 cechy produktu. Męski zapach, nietłustą konsystencję i łatwość generowania piany. Podobnie wygląda rzeczywistość, kiedy chodzi o krem do twarzy, czy balsam po goleniu.

Z olejkiem do brody nie jest inaczej. Dlatego, zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się, dlaczego na Twojej szafce w łazience stoją akurat te kosmetyki, a nie inne. Zapomnij na chwilę o setkach reklam z pół nagimi kobietami, spadającymi z nieba i sportowy furami. Nałóż kosmetyk na rękę, rozetrzyj go, powąchaj i zastanów się, co Ci się w nim tak spodobało, że postanowiłeś go kupić? A kiedy odpowiesz już sobie na to pytanie, tej samej cechy szukaj w olejku do brody.

3. Alergie

To bardzo ważna kwestia podczas wyboru olejku do brody. Nie tylko ze względu na mnogość składników aktywnych, ale przede wszystkim – na zawartość olejków z różnego rodzaju orzechów, które są znanym czynnikiem alergicznym.

Dlatego, jeśli jesteś alergikiem albo wiesz, że Twoja skóra nie toleruje pewnych składników, szukaj ich na opakowaniach i wybieraj te produkty, które ich nie zawierają. A jeśli nie masz pewności co do składów na etykietach, wybieraj olejki stworzone specjalnie dla alergików.

Jaki olejek do brody wybrać?

Jaki olejek do brody wybrać

theelliotthomestead.com

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak jak nie sposób jest odpowiedzieć na pytanie o najpiękniejszy zapach perfum, czy najwspanialszy sportowy samochód.

Istnieje jednak pewien klucz, na podstawie którego znacznie łatwiej można wybrać ten jeden, wymarzony olejek, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. I składa się on z 5 kroków.

1. Zapach olejku

To pierwsza rzecz, na  którą zwraca uwagę 99% braci w brodzie. To najłatwiejsza do oceny cecha olejku, którą można szybko przyporządkować do jednej z grup: podoba mi się, nie podoba mi się, może być.

Jeśli wykonałeś test z początku wpisu i określiłeś już swoje ulubione zapachy, teraz czas na wyzwanie. Zastanów się, jakie dokładnie zapachy lubisz?

Może lubisz duszne, mocne nuty mchu, chmielu albo tytoniu. A może wolisz rześkie aromaty świerku, jaśminu, czy cytryny. Albo masz słabość do słodkiego zapachu cynamonu z goździkami.

Bez względu na to, jak brzmi Twoja odpowiedź, znajomość swoich ulubionych zapachów, to połowa sukcesu. To właśnie one sprawią, że w ciągu kilku sekund, z setek różnych olejków, będziesz w stanie wyselekcjonować wyłącznie te, z których zapachów na pewno będziesz zadowolony.

2. Konsystencja olejku

Konsystencja należy do tych właściwości kosmetyków, którą bardzo ciężko jest zdefiniować. Jednak każdy z nas doskonale wie, co znaczy zbyt leisty balsam po goleniu, który się nie wchłania, żel pod prysznic, który swoją gęstością przypomina kit do okien, czy  mydło, które zamiast się mydlić i dawać pachnącą pianę, zwyczajnie się rozpuszcza.

Na całe szczęście z olejkami do brody jest odrobinę inaczej i jedyną rzeczą, którą powinieneś ustalić przed wyborem olejku do brody, jest to, czy lubisz, kiedy olejek jest tłusty i leisty, czy gęstszy i bardziej zwarty? To kluczowa sprawa.

Olejki z wyższej półki, takie jak Captain Fawcett, Beardbrand, czy Apothecary 87 mają mniej tłustą konsystencję i znacznie łatwiej się wchłaniają. Nie pozostawiają również tłustego filmu na brodzie, a dzięki wyższej gęstości, znacznie dłużej zachowują swój zapach. W przypadku marek z niższej półki, bywa z tym bardzo różnie.

Aby sprawdzić, do której grupy zalicza się Twój olejek, wystarczy prosty test. Nabierz odrobinę olejku do pipety, puść jej ssawkę i sprawdź, kiedy z pipety spadnie pierwsza kropla. Jeśli będą to 3-4 sekundy po nabraniu olejku lub mniej – jest on zdecydowanie leisty. Jeśli Twój olejek broni się dłużej przed uronieniem pierwszej kropli, to znaczy, że ma gęstszą konsystencję.

3. Skład olejku

Większość olejków do brody tworzona jest na podobnej bazie, w której skład wchodzi najczęściej olejek jojoba, olejek arganowy, olejek z pestek winogron lub olejek migdałowy.

Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku dodatków, mających zapewnić olejkowi odpowiednie właściwości zdrowotne, czy określony zapach. W tej kwestii pomysłowość twórców olejków nie zna praktycznie granic. Jednak, aby nie komplikować zbytnio sprawy, proponuję podejść do kwestii składu olejków do brody  w następujący sposób.

Jeśli nie jesteś weganinem, alergikiem, ani nie masz problemu z innymi kosmetykami, których używasz na co dzień – możesz spokojnie sięgać po dowolny olejek do brody.

Jeśli jednak masz uczulenie na określone substancje, Twoja skóra źle reaguje na pewne kosmetyki albo, ze względu na swoje przekonania, nie tolerujesz w kosmetykach zawartości sztucznych składników, czy substancji pochodzenia zwierzęcego – wtedy najlepszym wyjściem jest sporządzenie sobie listy tych rzeczy.
A następnie zaprzyjaźnienie się z zakładką „Skład” we wszystkich sklepach internetowych.

4. Pojemność olejku

Najmniejsze butelki olejków do brody mają pojemność 10 ml. Nieco większe – 30 ml, a największe 50 ml. Są również butelki o rozmiarach barberskich, które mogą posiadać nawet 100 ml pojemności i więcej. Jednak dla przeciętnego brodacza taka pojemność to zwykła przesada. Chyba, że ma bardzo długą brodę i upodobał sobie wyłącznie jeden zapach olejku.

Osobiście, kiedy planuję zakup nowego olejku do brody, staram się dostać jego próbkę. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób, aby sprawdzić, czy inwestycja w 50ml butelkę olejku będzie właściwa. Niestety produkcja próbek jest bardzo kosztowna i niewielu producentów się na nią decyduje.

Dlatego moim pierwszym zakupem jest z reguły 10 lub 30 ml butelka. Jeśli olejek mi się spodoba, następnym razem wybiorę 50 ml, bo wyjdzie znacznie taniej. A jeśli nie przypadnie mi on do gustu, mam satysfakcję, że nie wydałem niepotrzebnie zbyt dużej kwoty pieniędzy i postaram się z kimś wymienić.

5. Cena olejku

Ceny olejków do brody to temat rzeka. Panuje ogólne przekonanie, że są one zwyczajnie za drogie, a fakt ten nie wynika bezpośrednio ze składników użytych do ich produkcji.

Należy jednak pamiętać, że oprócz samych składników, na stworzenie gotowego olejku do brody, który można legalnie sprzedawać na terenie Unii Europejskiej, składa się jeszcze kilka innych rzeczy.

Jest to stworzenie identyfikacji wizualnej marki, zaprojektowanie opakowań, przygotowanie analiz fizyko-chemicznych, mikrobiologicznych i przeprowadzenie dziesiątek testów, sporządzenie końcowej dokumentacji chemicznej, uzyskanie i opłacenie wszystkich wymaganych pozwoleń i atestów, opłaty za magazynowanie towaru, transport, a w niektórych przypadkach również różnice kursowe, cło i inne opłaty związane z importem towarów. Nie wspominając już o stałych kosztach prowadzenia firmy, marketingu, czy innego rodzaju promocji.

Dlatego, biorąc następnym razem do ręki butelkę ze swoim ulubionym olejkiem do brody, pomyśl o wszystkich ludziach, którzy zadbali o jego doskonały wygląd, piękny zapach i robili co tylko w ich mocy, aby dotarł on do Ciebie na czas.

Następnie zdecyduj, czy chcesz wydać na olejek do 50 zł, pomiędzy 50-100 zł, czy powyżej tej kwoty i znajdź dobry sklep z kosmetykami do brody.

Podsumowanie

  1. Zaklasyfikuj swoje ulubione zapachy perfum do 1 z 3 kategorii.
  2. Sprawdź ich składy i wypisz Twoje najbardziej ulubione składniki.
  3. Sprawdź konsystencję Twoich kosmetyków do ciała i twarzy.
  4. Ustal czy wolisz gęstszy, czy bardziej leisty olejek.
  5. Wybierając olejek, sprawdź, czy nie jesteś uczulony na żaden z jego składników.
  6. Zdecyduj, czy wolisz zakupić małą butelkę i zapłacić nieco więcej za każdą kroplę, czy wolisz nieco zaryzykować, ale sporo oszczędzić, kupując 50 ml butelkę olejku.
  7. Zrób zamówienie i ciesz się z nowego zapachu Twojej brody!

A jeśli, mimo przejścia wszystkich powyższych kroków, nadal masz wątpliwości i nie możesz się zdecydować – napisz do mnie. Chętnie pomogę Ci w dokonaniu właściwego wyboru.

3.9/5 - (41 votes)

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.