Jaki kształt brody wybrać

Określenie kształtu brody, jaką chce się zapuścić, to jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed każdym początkującym brodaczem. Jest ono tym trudniejsze, że decyzję o wymarzonym kształcie brody podejmujemy często na długo przed tym, kiedy nasza broda zdąży pokazać, na co tak naprawdę ją stać.

Jednak, nawet doświadczeni Bracia w Brodzie miewają czasem problemy z wyborem kształtu zarostu, pasującego do kształtu ich twarzy. Szczególnie wtedy, kiedy ich brody zaczynają wymykać się spod kontroli.

Jeśli Ty również zastanawiasz się: jaki kształt brody będzie dla mnie najlepszy? – poniżej znajdziesz 3 proste kroki, które umożliwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

Nie idź tą drogą

Większość brodaczy podejmuje decyzję o zapuszczeniu brody, patrząc na zdjęcia Spizoikiego, Chrisa Millingtona, czy Rickiego Halla. Marzą oni o posiadaniu równie gęstego, epicko wyglądającego zarostu, o określonej długości i kształcie.

Jednak, we wszystkich tych marzeniach zapominają oni często o tym, jak (tak naprawdę) wyglądają ich własne brody i czy rodzaj posiadanego przez nich zarostu oraz kształt ich twarzy, pozwoli im na osiągnięcie równie spektakularnego efektu. I co najważniejsze – czy wybrany przez nich kształt brody jest na pewno tym właściwym?

Może się bowiem okazać, że po zapuszczeniu brody i przystrzyżeniu jej na wzór naszego ulubionego brodacza, będziemy wyglądać co najwyżej średnio, a znacznie lepsze efekty osiągniemy wtedy, kiedy mocno skupimy się na swoich własnych atutach i wyciągniemy z nich 150%.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do określenia możliwości swojej brody i wybrania odpowiedniego dla niej kształtu jest zdiagnozowanie rodzaju posiadanego zarostu. Jednak, ze względu na obszerność tematu i fakt, że w tym aspekcie i tak nie mamy większego pola manewru – zajmiemy się nim w oddzielnym wpisie.

Natomiast najważniejszą kwestią, aby w sensowny sposób dobrać kształt brody do swojej fizjonomii jest odpowiedzenie sobie na pytanie: jaki jest mój kształt twarzy?

To kluczowa kwestia, ponieważ to właśnie od kształtu Twojej twarzy zależeć będzie to,  czy lepiej będziesz wyglądał w pełnej, obszernej brodzie (full beard), tzw. koziej bródce (goatee), czy krótkim, ostro skonturowanym zaroście.

Kształty twarzy – rodzaje

Aby ułatwić Ci dokonanie odpowiedniego wyboru, poniżej zamieściłem 7 najpopularniejszych kształtów twarzy. Możesz spojrzeć w lustro, a następnie spróbować przyporządkować swoje odbicie do jednego z poniższych wzorów. Jeśli ta sztuka udała Ci się za pierwszym razem i jesteś pewny swojego wyniku – gratuluję!

Rodzaje kształtów twarzy

fashionbeans.com

Gdyby jednak okazało się, że powyższa ściągawka jest niewystarczająca i nadal masz kłopot w określeniu swojego kształtu twarzy – możesz skorzystać z poniższych, żywych przykładów.

W każdym z poniższych zdjęć użyłem wizerunku znanego aktora, w wersji z brodą i bez  niej. Wszystko po to, abyś mógł wzorować się na twarzy osoby, którą znasz z widzenia. Dzięki temu znaczniej łatwiej „wyłapiesz” wszystkie kluczowe cechy w jej układzie (na które powinieneś zwrócić uwagę) i znacznie prościej będziesz mógł odnaleźć je we własnym odbiciu w lustrze. A stąd już tylko krok dzieli Cię od określenia idealnego kształtu dla Twojej brody.

Twarz trójkątna

1

buzzfeed.com

Idealnym przykładem mężczyzny o trójkątnej twarzy jest Ryan Gosling. Już na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa jego ostro zakończony, wyraźnie zarysowany podbródek, wysokie czoło oraz mocno wyeksponowane policzki.

2

startribune.com

Nawet delikatne przykrycie wszystkich ostrych kątów (zdj.2) daje błyskawiczną poprawę. Jednak najlepszym rozwiązaniem okazuje się zapuszczenie dłuższej, brody, której długość najlepiej jest utrzymywać na równym poziomie, zarówno w centralnej części, jak również na policzkach (zdj.3). Dzięki temu twarz staje się pełniejsza i nabiera estetycznych proporcji.

2a

theidleman.com

Ten kształt twarzy również idealnie nadaje się do zapuszczania długich, epickich bród. W takim przypadku należy pamiętać jedynie o tym, aby linię szyi oraz przednią krawędź brody strzyc z zachowaniem łagodnych kątów. Należy natomiast wystrzegać się wszelkiego rodzaju kozich bród i wszystkich kształtów, które eksponowały by centralną część twarzy.

Twarz kwadratowa

1a

huffingtonpost.com

Twarz kwadratowa charakteryzuje się dużą, regularną powierzchnią, z wysokim czołem i wyraźnie zaznaczoną linią szczęki.  Dlatego, w jej przypadku, należy dążyć do uwydatnienia centralnej części brody lub podkreślenia linii szczęki na całej jej długości.

2

usmagazine.com

W tym celu można użyć albo bardzo krótkiej koziej bródki (zdj. 2), tylko dla zaznaczenia centralnego punktu twarzy i odciągnięcia uwagi od kwadratowych policzków. 

3aa

dailymail.co.uk

Można też spotęgować ten efekt, zapuszczając kozią bródkę w wersji all inclusive (zdj. 3)

5bb

esmas.com

Można również pójść na całość, maskując kanciastość twarzy pełną brodą (zdj. 4). W tym wypadku należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ostrymi kątami podczas konturowania brody.

Twarz okrągła

1

onetech.pl

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów – w przypadku okrągłych twarzy – każda ostra linia jest na wagę złota!

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest konkretne skonturowanie brody albo pójście w długość. Należy jednak pamiętać o tym, aby za wszelką cenę zachowywać ostrą linię szyi, z wyraźnym zaznaczeniem podbródka,  i minimalizować wszelkie obłości.

The Wolf of Wall Street UK premiere held at the Odeon Leicester Square - Arrivals. Featuring: Leonardo DiCaprio Where: London, United Kingdom When: 09 Jan 2014 Credit: WENN.com

theidleman.com

Jeśli planujesz nosić krótką brodę – możesz śmiało sięgać po kozią bródkę. Im będzie ona dłuższa i ostrzej zarysowana, tym lepiej (zdj. 2). Natomiast w przypadku długich bród opcje są dwie.

3

indiewire.com

Pierwszą z nich jest zapuszczenie brody, z wyraźnie wyeksponowaną centralną częścią, ostrymi liniami i  krótko przystrzyżonymi policzkami (zdj. 3).

Albo pójście na całość i zapuszczenie brody na tyle długiej, aby samą długością była ona w stanie wyrównać proporcje twarzy. W tym wypadku można pozwolić sobie na zapuszczenie nieco obszerniejszych policzków i nadal obronić efekt końcowy.

Twarz podłużna (prostokątna)

1

dailymail.co.uk

W przypadku podłużnego kształtu twarzy najważniejszych celem jest jej optyczne skrócenie i nadanie jej większej szerokości. Wszystko przez to, że ten kształt twarzy charakteryzuje się największą powierzchnią, która nie wygląda niestety korzystnie (zdj. 1).

chron.com

Wystarczy jednak zapuszczenie delikatnego zarostu, z wysoko zaznaczoną linią policzkową, aby twarz od razu nabrała lepszych proporcji (zdj. 2.) A kiedy dodamy do tego więcej gęstości i długości – efekt staje się jeszcze wyraźniejszy (zdj. 3).

3

vinescope.com

W przypadku zapuszczenia dłuższych policzków oraz utrzymania centralnej części brody w obecnej długości – efekt byłby jeszcze lepszy. Niestety Ben Affleck nie zdecydował się do tej pory na przetestowanie tej wersji.

Twarz diamentowa

Johnny Depp during 2004 Venice Film Festival - "Finding Neverland" - Photo Call at Casino in Venice Lido, Italy. (Photo by J. Vespa/WireImage)

.huffingtonpost.com

Twarz diamentowa jest mocno zbliżona do twarzy trójkątnej. Jednak w przeciwieństwie do niej – zwęża się ona delikatnie w górnej części czoła, co zapewnia jej lepszą symetrię. Jeśli jesteś posiadaczem tego kształtu twarzy, powinieneś skupić się na nadaniu twarzy bardziej kwadratowej oprawy oraz na ukryciu wystającego podbródka.

2

mirror.co.uk

Przykrycie go nawet namiastką brody daje przyzwoity efekt (zdj. 2)

3

sky.com

A z każdym kolejnym dodanym elementem będzie on coraz lepszy (zdj. 3.)

Jeśli tylko będziesz pamiętać o tym, aby nie konturować brody w szpic – możesz również spokojnie zapuścić długą, genialnie podkreślającą Twoją twarz brodę.

Twarz sercowa

1

stylemann.com

Z tym typem twarzy mamy do czynienia, kiedy czoło wraz z policzkami są szersze od linii żuchwy. Natomiast najszerszym elementem całości są policzki.

Serce to kształt przejściowy pomiędzy szeroką, kwadratową twarzą oraz twarzą okrągłą. Dlatego wszystkie zabiegi, polegające z jednej strony na zamaskowaniu wyraźnej linii żuchwy, z drugiej – na optycznym wydłużeniu twarzy, sprawdzą się tutaj doskonale.

2

justjared.com

Świetnie do tego celu nadaje się broda równej długości (zdj. 2), którą w zależności od preferencji można przedłużyć i zakończyć w sposób półokrągły lub bardziej spiczasty. Niestety Justin Timberlake nigdy nie zdecydował się na zapuszczenie dłuższej brody.

3a

nymag.com

Na zdjęciu 3 widać jednak wyraźnie, że nawet minimalne zagęszczenie i wydłużenie brody, bardzo widocznie poprawia symetrię twarzy i nadaje jej bardziej masywnego, męskiego wyglądu.

Twarz owalna

1

pittsburghmagazine.com

Ten typ twarzy to złoty środek brodatego świata. Idealne proporcje pomiędzy szerokością i długością sprawiają, że posiadacze tego typu twarzy mają praktycznie całkowitą dowolność w wyborze swojego stylu brody (zdj. 1)

2a

telegraph.co.uk

3

purepeople.com

Jeśli mają ochotę – mogę optycznie wydłużyć twarz, skracając brodę na policzkach i konturując ją na półokrągło lub ostro. Mogą również nadać twarzy masywności – zapuszczając mocniejszy zarost na policzkach i nie idąc w długość w centralnej części twarzy (zdj. 2, 3).

Jednak najlepszym sposobem na wydobycie 100% potencjału z tego kształtu jest utrzymanie równej długości brody na policzkach i pozwolenie jej rosnąć w centralnej części linii żuchwy.  

Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zapuszczaniem brody i nie wiesz, w jakim kształcie brody będzie Ci najbardziej do twarzy – trzymaj się tych 5 podstawowych kroków.

1. Określ swój kształt twarzy.

2. Zdecyduj, w jakim kształcie brody będziesz wyglądał najlepiej.

3.  Sprawdź, czy Twój rodzaj zarostu pozwala na osiągnięcie upragnionego celu.

4.  Zapuszczaj brodę nieprzerwanie przez 10-12 tygodni.

5. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji brody. Dobry olejek do brody i balsam woskowy pozwolą Ci uzyskać taki kształt brody, jaki tylko zechcesz.

6.  W razie potrzeby – wprowadzaj poprawki.

7. Pamiętaj, że im dłuższą brodę zapuścisz, tym większą dowolność będziesz miał w nadawaniu jej kształtu.

brody

Ale to temat na zupełnie inny wpis… :)

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.