brodacz wcierający olejek do brody

Olejek do brody to podstawowy kosmetyk każdego brodacza. Bez względu na to, czy Twoja broda ma 2 cm, czy sięga Ci do pasa, na pewno wiesz o jego istnieniu i miałeś już okazję testować niejeden olejek na swojej brodzie.

Jednak, kiedy przychodzi do nakładania olejku na brodę – pojawia się masa pytań i wątpliwości, które często pozostają bez odpowiedzi. I właśnie z nimi rozprawię się w tym wpisie.

W jaki sposób nakładać olejek do brody?

Sprawa, na pierwszy rzut oka, może wydawać się banalnie prosta. Bo co może być trudnego w nabraniu kilku kropli olejku i wsmarowaniu ich w brodę?

W teorii – nic. W praktyce – bardzo wiele i nawet doświadczonym Braciom w Brodzie zdarzają się pomyłki i wątpliwości w tej materii.

Dlatego poniżej przygotowałem odpowiedzi na 7 najpopularniejszych pytań, związanych z używaniem i aplikacją olejku do brody. Jeśli jesteś początkującym brodaczem, pozwolą Ci one uniknąć podstawowych błędów i wyrobić sobie dobre nawyki.

Jeśli należysz do grona doświadczonych brodaczy, ale masz poczucie, że gdyby ktoś zapytał Cię wprost o stosowanie olejku – nie byłbyś w stanie udzielić mu krótkiej, rzeczowej odpowiedzi – poniższa lista również na pewno Ci się przyda.

Kiedy najlepiej używać olejku do brody?

kiedy-nakladac-olejek-do-brody

Najpopularniejszym momentem nakładania olejku do brody jest ranek, kiedy po kąpieli lub prysznicu doprowadzasz całe swoje ciało do porządku.

Właśnie wtedy, po wysuszeniu i porządnym wyczesaniu brody kartaczem, najlepiej jest nałożyć kilka kropli olejku na brodę, zapewniając jej odpowiednie odżywienie i nawilżenie. Dzięki temu broda staje się miękka, jest łatwiejsza w układaniu i zdecydowanie lepiej się prezentuje. 

Są jednak brodacze, którzy oprócz porannej aplikacji, wcierają również olejek w brodę w ciągu dnia, a nawet na noc – bezpośrednio przed pójściem spać.

Więcej na ten temat dowiesz się z odpowiedzi na poniższe pytania.

Ile razy dziennie powinienem wcierać olejek w brodę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. A niejednoznaczna brzmi: wtedy, kiedy Twoja broda tego potrzebuje.

W zależności od rodzaju posiadanego przez Ciebie zarostu (link do: Jaki jest Twój rodzaj zarostu? Sprawdź!), długości Twojej brody, miejsca pracy, a nawet rodzaju diety, Twoja broda może potrzebować częstszego lub rzadszego nawilżenia.

Dobrą praktyką jest stosowanie olejku raz dziennie – zaraz po wstaniu i powtarzanie tego procesu w ciągu dnia, w zależności od potrzeb.

W przypadku przeciętnego zarostu i niebyt długiej brody 1-2 aplikacje w ciągu dnia (np. rano i wieczorem) w zupełności wystarczą. W przypadku długich bród i gęstego, grubego zarostu, 2-3 aplikacje są znacznie lepszym wyborem.

Jeśli natomiast jesteś posiadaczem mega gęstego zarostu, Twoja skóra twarzy ma tendencje do wysychania i pracujesz na budowie, w wiecznym pyle, wtedy nawet 4 aplikacje dziennie mogą okazać się wskazane.

Ważne jest to, abyś obserwował swoją brodę i jeśli zauważysz, że mimo porannego nawilżenia olejkiem, w trakcie dnia zaczyna ona wyglądać jak „siano” albo po prostu wysycha i zaczyna swędzieć, wtedy dobrze jest powtórzyć ten proces.

Czy powinienem nakładać olejek do brody na noc?

spiacy-brodacz

Osobiście nie praktykuję tego sposobu. Ponieważ wychodzę z założenia, że skóra najlepiej regeneruje się wtedy, kiedy może spokojnie odpocząć nie tylko od warunków atmosferycznych, ale również wszelkiego rodzaju kosmetyków.

Jeśli jednak jesteś posiadaczem skóry z tendencją do wysychania lub zauważyłeś, że Twoja broda po zaaplikowaniu olejku na noc zdecydowanie lepiej wygląda w trakcie dnia – wtedy śmiało możesz sięgać po olejek zaraz przed snem.

Pamiętaj tylko o tym, aby eksperymenty rozpoczynać od niewielkich ilości olejku, zwiększając je stopniowo w razie potrzeby i zawsze dawać czas brodzie na wchłonięcie olejku.

W przeciwnym wypadku, część olejku zamiast brodę może nawilżyć świeżo wypraną pościel i rano, zamiast sprawdzić efekty nocnych zabiegów, będziesz musiał zmierzyć się ze zdenerwowaną miną swojej partnerki.

Czy olejek do brody należy stosować na mokrą, czy na suchą brodę?

mokra-broda

Tutaj sprawa jest prosta: wyłącznie na suchą! W przeciwieństwie do balsamów do brody, które mogą być nakładane zarówno na suchą, jak i wilgotna na brodę, olejki do brody stosujemy wyłącznie na suchy zarost.

Wynika to z faktu, że oleje w płynnej postaci nie łączą się z wodą. Dlatego, kiedy nałożymy olejek na mokrą lub wilgotną brodę, zamiast wchłonięcia się olejku i nawilżenia brody, pozostanie on na brodzie w postaci tłustego filmu, który może brudzić ubrania.

Dlatego, po umyciu brody, osusz ją delikatnie ręcznikiem i daj jej kilka minut na to, aby podeschła. Dopiero wtedy aplikuj olejek. A jeśli bardzo Ci się spieszy, sięgaj po suszarkę do brody.

W jaki sposób nakładać olejek na brodę?

To kluczowa kwestia. Należy bowiem pamiętać, że olejek do brody stosujemy nie tylko po to, aby nawilżyć sam zarost, ale przede wszystkim po to, żeby nawilżyć i odżywić skórę pod brodą, od której w znacznym stopniu zależy to, jak będzie wyglądała nasza broda.

Właśnie dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, po nabraniu odrobiny olejku do brody na palce, jest dokładne wmasowanie go w skórę pod brodą.

1. Porządnie wyczesz brodę kartaczem, aby usunąć martwy naskórek, rozdzielić włosy i przygotować brodę na aplikację olejku.

szczotka-do-brody-fb

2. Upewnij się, że Twoja broda jest wystarczająco sucha, aby po nałożeniu olejku nie powstał na niej tłusty film.

3. W zależności od długości Twojej brody określ ilość kropli olejku, jaką chcesz nałożyć na brodę. Odmierz połowę i nabierz na dłonie.
nabieranie-olejku-pipeta

4. Delikatnie rozetrzyj olejek, aby podnieść jego temperaturę i uwolnić substancje eteryczne.

rozcieranie-olejku-do-brody

5. Spokojnie i dokładnie wcieraj olejek w skórę pod brodą i zarost, zaczynając od okolic krtani, idąc powoli w górę. Zakończ proces przejechaniem brody palcami od dołu.

wcieranie-olejku-w-brode

6. Nałóż na dłonie pozostałą porcję olejku. Rozetrzyj w palcach i nałóż na brodę, zaczynając tym razem od okolic pejsów, schodząc powoli w dół, wzdłuż policzków, aż do wtarcia olejku w całą brodę.

American Bearded Man touching his beard

Jeśli jesteś posiadaczem krótkiej brody albo masz wprawę w nakładaniu olejku – możesz  wykonać kroki 3-6 za jednym podejściem, bez konieczności dzielenia porcji olejku na 2 części.

Czy mogę czesać brodę po nałożeniu olejku?

Oczywiście, że tak. Bez względu na to, czy do rozczesywania brody używasz szczotki z rączką, kartacza do brody, czy grzebienia – śmiało możesz przeczesać brodę po nałożeniu na nią olejku. Co więcej – powinieneś to zrobić, aby równo rozprowadzić olejek po brodzie.

Dzięki temu każdy fragment Twojego zarostu dostanie podobną porcję olejku i będzie odpowiednio zmiękczony i nawilżony. Unikniesz również sytuacji, w których podczas  aplikowania olejku na brodę, nałożysz zbyt dużo olejku w jednym miejscu, przez co nie zostanie on odpowiednio wchłonięty i w postaci tłustego filmu może ubrudzić Twoje ubrania. Dotyczy to szczególnie tańszych i bardziej leistych olejków dostępnych w drogeriach.

Czy olejek do brody można łączyć z balsamem do brody?

olejek-balsam-do-brody

Jak najbardziej. Jednak trzeba robić to z głową, ponieważ nie każdy balsam się do tego nadaje.

Jeśli do tej pory nie czytałeś wpisu o rodzajach balsamów do brody – teraz jest dobry moment, żeby nadrobić zaległości, ponieważ olejki do brody najlepiej łączą się z balsami woskowymi.

Balsamy woskowe jest to rodzaj balsamów, które są przeznaczone specjalnie do układania brody i ze względu na ten fakt mają w swoim składzie mniej tłustych składników (olejów, maseł), niż klasyczne balsamy nawilżające.

Dzięki temu nałożenie na brodę najpierw olejku i „poprawienie” brody balsamem nie prowadzi do jej przetłuszczenia i daje bardzo dobry efekt.

W przypadku balsamów nawilżających sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ wszystko zależy od konkretnego egzemplarza. Część balsamów nawilżających (w można spokojnie łączyć z olejkami. Część należy stosować zamiennie lub kompletnie osobno.

4.6/5 - (49 votes)

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.