Włosy wypadają z brody

Każdy z nas doskonale to zna. Siedzisz sobie przy komputerze, w kawiarni albo przed telewizorem. I nagle, ni z tego, ni z owego – znajdujesz na koszuli, spodniach albo stole, swój włos.

I nie jest to włos z Twojej głowy, ani żadnej innej części ciała, tylko ku Twojemu przerażeniu – z brody. A dzieje się tak z bardzo prostego powodu…

 

Włosy z brody, brodzie lżej

Istnieją setki obiegowych opinii na temat tego, dlaczego włosy wypadają z brody.

Cześć osób twierdzi, że podobnie jak to jest w przypadku włosów na głowie, jest to wynik wysokiego poziomu testosteronu.

Cześć osób uważa, że jest to skutek naturalnego „zużycia brody”, ponieważ jest ona codziennie wystawiona na  czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i inne zagrożenia. I dlatego część włosów ulega zwyczajnie uszkodzeniu i po prostu wypada. Jeszcze inni twierdzą, że im dłuższa i gęstsza broda, tym traci więcej włosów, bo nie mają się one po prostu gdzie pomieścić. 

Jednak wszystkie te twierdzenia oparte są na mitach, podobnych do tych na temat golenia brody i mają bardzo niewiele wspólnego z rzeczywistością. 

 

Dlaczego włosy wypadają z brody?

Życie każdego włosa na brodzie, podobnie jak nasze życie, składa się z 3 podstawowych faz.

Anagen – to włochaty odpowiednik naszego dzieciństwa. Trwa on kilka lat i w tym czasie nowe włosy rosną jak szalone.

Katagen – to okres odpowiadający naszej dorosłości. Zajmuje od 2 do 3 tygodni i w czasie jego trwania włos wyhamowuje, po intensywnej fazie wzrostu, i powoli obumiera.

Telogen – to odpowiednik naszej starości. Okres ten trwa kilka miesięcy i podczas tego czasu martwy włos zostaje wypchnięty przez zupełnie nowy, który pojawia się w mieszku włosowym.

 

Fazy wzrostu włosa na brodzie

pl.wikipedia.org

 

Jak więc widać na powyższym diagramie, cykl życia włosa jest z góry ustalony i ma bardzo niewiele wspólnego z czynnikami atmosferycznymi, gęstością brody, czy fazami księżyca.

Dlatego zanim przejdziemy do sposobów ocalenia jak największej ilości brodatych włosów, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że wypadanie włosów nie jest niczym złym. I jeśli włosy z naszej brody nie wypadają garściami, nie mamy się specjalnie czym przejmować. Tak zostaliśmy skonstruowani i najlepszym sposobem na zachowanie spokoju ducha, jest po prostu pogodzenie się z utratą części z nich.

Są jednak sytuacje, kiedy warto przyjrzeć się wypadającym włosom i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki.

 

Co zrobić, aby włosy nie wypadały z brody?

Na to pytanie próbował odpowiedzieć sobie już niejeden brodacz. I wielu z nich dochodziło do najróżniejszych wniosków. Ja postanowiłem skupić się jednak na 3 podstawowych metodach, które w większości przypadków przynoszą zadowalające rezultaty.

 

Walka z zewnątrz

Pierwszą linią frontu w walce z wypadającymi włosami zarostu są  z reguły kosmetyki. Jednak zanim sięgniemy po specyfiki zapobiegające wypadaniu włosów, warto przyjrzeć się dwóm podstawowym kwestiom.

Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy intensywne wypadanie włosów nie zbiegło się w czasie z kupnem jakiegoś nowego kosmetyku? I to niekoniecznie do brody.

Na nasze szczęście, większość kosmetyków do brody jest tworzona wyłącznie z naturalnych składników i szanse na to, że to właśnie one przyczynią się do wypadania włosów z brody, są bliskie zeru. Jednak jeśli zauważymy, że po zakupie nowego balsamu czy olejku do brody, tracimy więcej włosów, niż miało to miejsce wcześniej, warto odstawić taki specyfik i obserwować, czy sytuacja się nie poprawia.

Druga kwestia to przetestowanie porządnej odżywki do brody, która zawiera kompleksy witamin E, B, masło shea, czy ekstrakty z owoców, pełne bioflawonoidów i antyoksydantów. Niektóre z odżywek zawierają nawet ekstrakty z pszenicy czy jedwabiu, a wszystkie te składniki intensywnie odżywiają i wzmacniają włosy. Dlatego, jeśli widzimy, że nasza broda traci na gęstości, warto sięgnąć po odżywkę do brody i obserwować, czy nie rozwiąże ona naszego problemu.

 

Walka od wewnątrz

Drugim sposobem walki z wypadającymi włosami jest walka od wewnątrz. Cynk, biotyna, witaminy z grupy B – to wszystko suplementy, które wzmacniają nasze włosy.

Jednak jak to jest z każdym suplementem diety, zdania na temat ich skuteczności są podzielone. Jedni twierdzą, że suplementacja konkretnym środkiem, w ich przypadku zdziałała cuda. Inni uważają natomiast, że to zwykła ściema.

Najczęściej jednak, zarówno jedno, jak i drugie twierdzenie, nie jest oparte na żadnych faktach, a na przekonaniach. Rzadko kto zadaje sobie bowiem trud, aby udokumentować widok swojej brody przed rozpoczęciem suplementacji. Jeszcze mniej osób pamięta o tym, aby codziennie łykać kapsułki i w kolejnych tygodniach dokumentować efekty ich działania lub ich brak.

A zaledwie promil z tej grupy jest na tyle konsekwentny, żeby codziennie łykać kapsułki, prowadzić regularne zapiski i wyciągać na ich podstawie długoterminowe wnioski.

Większość osób kupuje suplement pod wpływem impulsu, ciekawej reklamy albo polecenia znajomego. I na początku wiara w jego cudowne możliwości jest wielka. Jednak z każdym kolejnym dniem, każdą zapomnianą kapsułką i każdym opuszczonym wpisem w dzienniku, stopniowo i konsekwentnie maleje, aby w końcu zniknąć całkowicie.

Dlatego, jeśli Twoja broda traci sporo włosów i zwykła pielęgnacja olejkiem, balsamem czy odżywką do brody, nie przynosi zadowalających rezultatów – możesz śmiało sięgnąć po suplementy i cierpliwie obserwować efekty.

 

Zaangażowanie profesjonalisty

Jeśli natomiast żaden z powyższych sposobów nie przynosi rezultatów i ilość wypadających włosów utrzymuje się na stałym poziomie, najlepszym krokiem, jaki można podjąć, jest udanie się do specjalisty.

Trycholog, bo tak nazywa się specjalista od włosów, to ostatnia, profesjonalna deska ratunku. Przeprowadzi on szereg specjalistycznych badań, które pozwolą na zidentyfikowanie przyczyny utraty włosów i postawienie konkretnej diagnozy.

Trychologami są najczęściej dermatolodzy, biotechnolodzy lub kosmetolodzy, którzy ukończyli odpowiednie kursy lub zrobili specjalizację w tym zakresie. A klinik, specjalizujących się w ratowaniu włosów, jest w Polsce z roku na rok coraz więcej.

Dlatego, jeśli zależy Ci na bujnej, gęstej brodzie, a konwencjonalne metody zapobiegania wypadaniu włosów zawiodły, nie czekaj, tylko znajdź w swojej okolicy trychologa i powierz swoją brodę w jego ręce.

4.7/5 - (13 votes)

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.