Steve Jobs

W historii świata wielu brodaczy wsławiło się swoimi dokonaniami. Wielu dokonało przełomowych odkryć, wielu zmieniło bieg historii. Gdyby nie oni – rzeczywistość, którą obecnie uznajemy za normalną, mogłaby nigdy nie istnieć lub wyglądać zupełnie inaczej…

Ragnar Lothbrok

Ragnar Lothbrok

Legendarny król Danii i władca Wikingów. Nieustraszony wojownik, genialny strateg i wizjoner, który znacznie wyprzedzał swoje czasy. Na długo przed Krzysztofem Kolumbem czy Amerigo Vespuccim dzielnie prowadził swoich ludzi po zdradzieckich wodach Atlantyku w poszukiwaniu nowych lądów. To właśnie dzięki jego wyprawom i grabieżom na ziemiach Francji i Brytanii powstały legendy o bezlitosnych Wikingach.

 

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

Zręczny polityk, 16. prezydent Stanów Zjednoczonych i człowiek, który swoją legendę zbudował podczas wojny secesyjnej. To właśnie dzięki Lincolnowi Stany Zjednoczone były w stanie pokonać Konfederatów i utrzymać jedność, a ich czarnoskórzy mieszkańcy zyskali wolność i otrzymali częściowe prawa obywatelskie.

 

Charles Darwin

Charles Darwin

Twórca jednej z najodważniejszych teorii w historii nauki. Gdyby żył w średniowieczu prawdopodobnie skończył by na stosie jako heretyk. Na całe szczęście stało się inaczej. Mimo, że jeszcze za życia jego teoria o doborze naturalnym zyskała bardzo wielu zwolenników, to została ona oficjalnie zaakceptowana przez środowiska naukowe dopiero kilkadziesiąt lat po jego śmierci. A to najlepszy dowód na to, że Charles Darwin zdecydowanie wyprzedzał epokę, w której przyszło mu żyć.

 

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway

Witruoz pióra, bohater wojenny i niepoprawny kobieciarz. Gdyby nie jego relacje z frontu, tysiące ludzi na całym świecie nie dowiedziały by się o przebiegu hiszpańskiej wojny domowej, czy lądowaniu w Normandii. Autor takich dzieł jak „Komu bije dzwon” i „Stary człowiek i morze”, i prawdopodobnie najbardziej znany brodaty pisarz na świecie.

 

Gandalf

gandalf

Mimo, że jest postacią fikcyjną, to właśnie jemu zawdzięczamy wiele pozytywnych skojarzeń związanych z brodą. Bez Gandalfa, i jego cytatów, posiadanie brody nie byłoby tak powszechnie kojarzone z mądrością, a palenie fajki nie dawałoby +1000 punktów do epickości.

 

Karl Marx

Karl Marx

Twórca socjalizmu naukowego, praojciec komunizmu, wieszcz upadku kapitalizmu i gorący zwolennik teorii wyzysku. To właśnie na jego dziełach budowali swoje poglądy Lenin, Stalin i inni zwolennicy równości społecznej. Gdyby nie brodaty Marks historia znacznej części europejskich państw wyglądała by zupełnie inaczej.

 

Sigmund Freud

sigmund-freud

Lekarz, neurolog i twórca współczesnej psychoanalizy. Naukowiec z krwi i kości, i „wróg religii we wszelkiej postaci”. Mimo, że nie był filozofem, jego koncepcje funkcjonowania umysłu ludzkiego, odrzucające racjonalność ludzkich wyborów i zachowań na rzecz czynników irracjonalnych i emocjonalnych, wywarły ogromny wpływ na filozofów, uczonych i artystów przełomu XIX i XX wieku. A określenie „freudowska pomyłka” weszło do języka potocznego.

 

Steve Jobs

steve-jobs

Wizjoner, tyran, geniusz. Steve`a Jobsa można określać wieloma mianami. Jednak bez względu na to, jak go nazwiemy, nie zmieni to faktu, że jest to człowiek, który kilkukrotnie zrewolucjonizował branżę technologiczną i sprawił, że zupełnie inaczej patrzymy obecnie na nasze elektroniczne „zabawki”.

 

Osama bin Laden

osama-bin-laden

Kolejny czarny charakter zestawienia. To właśnie temu brodatemu jegomościowi, z kałasznikovem u boku, “zawdzięczamy” sposób, w jaki znaczna część świata postrzega obecnie brodaczy. Gdyby nie on, prawdopodobnie nigdy nie doszło by do ostatniej wojny w Afganistanie, a muzułmanie i posiadacze bujnych bród nie byliby przez znaczną część świata kojarzeni z terroryzmem.

 

Conor McGregor

conor-mcgregor

Od czasu Mohameda Ali mieliśmy wakat na stanowisku najważniejszego fightera na świecie. Wielu próbowało. Wielu odnosiło sukcesy w swoich dyscyplinach sportu. Jednak żaden bokser, zapaśnik, czy zawodnik MMA nie dorównywał mu charyzmą, szybkością riposty i umiejętnością przyciągania uwagi tłumów. Aż do dziś.

Conor McGregor, niedoszły hydraulik z małego irlandzkiego miasteczka, szturmem wdarł się do UFC i jako pierwszy fighter w historii zdobył  dwa pasy mistrzowskie tej organizacji w tym samym czasie. Jest bezapelacyjnie największą gwiazdą MMA i najbardziej rozpoznawalnym wojownikiem na świecie. Można go kochać lub nienawidzić. Jedyne, czego nie można zrobić, to go zignorować.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.