Stylowy brodacz z siwą brodą.

Najczęściej zaczyna się między 30 a 40 rokiem życia. Jednak może zacząć się znacznie wcześniej. Może przebiegać powoli i stopniowo albo wręcz błyskawicznie. Siwienie brody, bo o nim mowa, to jeden z najgorszych koszmarów bardzo wielu brodaczy.

Jeśli Ty również zauważyłeś w swojej brodzie pierwsze siwe włosy i po pierwsze – nie za bardzo wiesz, z czego wynika ten stan, a po drugie – nie masz bladego pojęcia, co powinieneś z nimi zrobić – ten wpis jest specjalnie dla Ciebie!

Siwa broda to nie koniec świata, a początek zupełnie nowej brodatej drogi…

Dlaczego broda siwieje?

Epicka siwa broda

Hipotez na temat siwienia brody jest bardzo wiele i praktycznie każde badania naukowe, dotyczące tego tematu, wnoszą nowy wątek do toczącej się od dziesięcioleci dyskusji.

Jednak bez względu na to, czy weźmiemy do ręki badania firm farmaceutycznych, czy zupełnie niezależnych ośrodków badawczych, są one zgodne co do dwóch podstawowych przyczyn tego procesu.

Genetyka

Każdy z nas nosi w swoim kodzie DNA informację o tym, jaki jest jego rodzaj zarostu, jego kolor, gęstość itp. Ten sam kod DNA zawiera również informację o tym, kiedy nasz organizm powinien ograniczyć produkcję melaniny – pigmentu odpowiedzialnego za określony kolor włosów i zarostu.

Informacje dotyczące ilości i czasu produkcji melaniny są przekazywane z pokolenia na pokolenie wraz z pulą genów. Dlatego, jeśli Twój ojciec i dziadek zaczęli siwieć dopiero w podeszłym wieku – Ty również masz szansę na to, że będziesz cieszyć się obecnym kolorem swojej brody przez długie lata.

Styl życia

Niektóre z najnowszych badań dowodzą, że genetyka to najważniejszy, lecz nie jedyny czynnik wpływający na proces siwienia brody. Wielkie znaczenie ma bowiem również styl życia.

U brodaczy, którzy stronili od aktywności fizycznej, nie przywiązywali wagi do swojej diety oraz byli wystawieni na większą ilość czynników stresowych, odnotowano podwyższone wartości nadtlenku wodoru, który działa jak wybielacz na męskie włosy, powodując znacznie szybsze ich siwienie niż procesy genetyczne.

Dobra wiadomość natomiast jest taka, że niektóre badania dowodzą, że proces ten (w przeciwieństwie do siwienia zapoczątkowanego genetycznie) jest całkowicie odwracalny i nauka zna już przypadki brodaczy, którzy mimo tego, że osiwieli w bardzo wczesnym wieku, byli w stanie odwrócić ten proces dzięki odpowiedniej diecie, ćwiczeniom i niewielkiej ilości stresu w codziennym życiu.

Mity na temat siwienia brody

Podobnie jak w temacie zapuszczania brody, tak również w kwestii jej siwienia brodaty świat zdążył obrosnąć serią legend i mitów. Najśmieszniejsze jednak jest to, że mity, które wydają się najbardziej kuriozalne mają znacznie więcej wspólnego z rzeczywistością niż te, które wydają się bardzo prawdopodobne.

Broda nie siwieje tylko bieleje

To najprawdziwsza prawda. Bowiem proces zwany potocznie siwieniem jest w rzeczywistości procesem utraty pigmentu. Dlatego finalnym jego produktem są włosy całkowicie pozbawione tego składnika, a więc zupełnie białe.

Natomiast określenie siwienia brody wzięło się z faktu, że proces ten zachodzi u większości brodaczy stopniowo. Część ciemniejszych włosów, posiadająca jeszcze pigment, kontrastuje ze śnieżnobiałymi włosami, które zostały pozbawione tego składnika, dając efekt srebrzystej lub matowo-szarej brody.

Broda siwieje powoli

O ile w przypadku całej brody można uznać to stwierdzenie za fakt, o tyle w przypadku pojedynczych włosów jest ono kompletnym mitem.

Wynika to z faktu, że zarówno włosy na głowie, jak również te w zaroście nie zmieniają swojego koloru stopniowo, powoli tracąc zawartość melaniny i odbarwiając się kawałek po kawałku, do czasu aż cały włos uzyska biały kolor.

Proces ten jest znacznie bardziej dynamiczny i zachodzi praktycznie z dnia na dzień. Może więc zdarzyć się tak, że włos, który jeszcze wczoraj miał jednolity kruczo-czarny lub kasztanowy kolor, kolejnego dnia jest już zupełnie biały. 

Włosy siwieją od nasady aż po końcówki

Pierce Brosnan z siwą brodą.

To kolejny mit, który wydaje się bardzo prawdopodobny. W końcu logicznym byłoby, gdyby proces siwienia, podobnie jak proces wzrostu włosa, zaczynał się w mieszku włosowym i postępował stopniowo aż do osiągnięcia końcówki włosa.

Prawda natomiast jest taka, że proces siwienia przebiega w ten sposób tylko u ok. 50% badanych. U pozostałych 50% włosy siwieją odwrotnie, tracąc barwnik najpierw na końcówkach, a dopiero później odbarwiając nasadę włosa.

Doskonale widać to na zdjęciu powyżej, gdzie włosy na głowie odbarwiają się klasycznie – od nasady po końcówki. Natomiast broda, szczególnie w centralnej części, zmienia kolor na biały w odwrotnym kierunku.

Siwienie może wyprostować Twoją brodę

To jeden z nieprawdopodobnych mitów, które są w 100% prawdziwe!

Wszystko za sprawą melaniny, która oprócz koloru włosa odpowiada również za jego gładkość i sprężystość. Utrata tego pigmentu powodu nie tylko utratę koloru włosa, ale również utratę jego sprężystości i giętkości, a to z kolei przekłada się w znacznym stopniu na tendencję brody do kręcenia i zawijania.

Właśnie dlatego siwe brody są znacznie twardsze, sztywniejsze i bardziej proste niż ich bogatsze w melaninę odpowiedniki.

Jeśli jesteś posiadaczem falowaniem lub kręconej brody i codziennie rano, przy użyciu olejku do brody i wosku, walczysz z żywiołem, aby nadać Twojej brodzie upragniony kształt, może okazać się, że proces siwienia brody będzie dla Ciebie wybawieniem i Twoja broda w nowej odsłonie przypadnie Ci do gustu znacznie bardziej, niż ma to miejsce obecnie.

Jak radzić sobie z siwą brodą?

Czarodziejska siwa broda

Do siwej brody, podobnie jak do siwych włosów, możesz podejść na dwa sposoby.

Uznać, że aktualny kolor brody to jedyny, jaki kiedykolwiek chcesz nosić i zrobisz wszystko, aby zachować go jak najdłużej. Albo zaakceptować fakt upływu czasu i celebrować zmianę koloru brody dokładnie w taki sam sposób, w jaki celebrowałeś jej zapuszczanie wiele lat temu.

Akceptacja

Jeśli, podobnie jak ja, uważasz, że srebrzyste brody są mega epickie i masz zamiar z nieskrywaną satysfakcją obserwować proces przemiany Twojej brody w brodę prawdziwego czarodzieja – nie musisz robić zupełnie nic, oprócz uzbrojenia się w cierpliwość.

Powinieneś jednak pamiętać, że wraz z procesem utraty pigmentu, Twoja broda zyska nie tylko niepowtarzalny kolor, ale stanie się również znacznie twardsza i mniej podatna na układanie.

Dlatego warto, abyś zawsze miał pod ręką porządny nawilżający balsam do brody, który zapewni Twojej brodzie odpowiednie nawilżenie oraz wosk do brody, który w razie potrzeby pozwoli ją odpowiednio okiełznać.

Warto też pomyśleć o włączeniu do diety produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, które odpowiednio odżywią Twoją brodę. A jeśli nie zaliczasz do fanów budowania planów żywieniowych – zawsze możesz sięgnąć po klasyczne suplementy witaminowe.

Farbowanie brody 

Jeśli zaliczasz się do tych brodaczy, którzy na samą myśl o śnieżnobiałej brodzie dostają drgawek i nie wyobrażasz sobie, abyś mógł nosić na twarzy cokolwiek innego niż obecny kolor zarostu – zawsze możesz sięgnąć po najnowsze koloryzujące eliksiry.

Pamiętaj tylko o tym, aby nie eksperymentować z tanimi farbami do włosów, przeznaczonymi do farbowania włosów głowy, ponieważ ze względu na odmienną grubość i strukturę włosa, efekty takich działań mogę być znacznie gorsze niż samo siwienie brody.

Dobrej jakości farba do brody, przeznaczona specjalnie do farbowania zarostu, zagwarantuje Ci nie tylko równe pokrycie siwych włosów, ale przede wszystkim – odpowiednią gładkość i ułożenie brody.

A w farbowaniu brody chodzi przecież o to, żeby „efekt po” był jak najbardziej zbliżony do oryginału, prawda? 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych wpisów.
Obiecuję zero spamu, zero reklam - same konkrety.